Teknolojide Gelişmeler-Yavuz Açıkel LST Yazılım Proje Yöneticisi

Yavuz Açıkel ve Proje süreçleri?
Merhaba sevgili okurlar. Yazımda sizlere LST Yazılım’da proje yöneticisi olarak yaptığım işlerden ve SQL Server’da execution plan kavramından bahsedeceğim. Umarım faydalı bir paylaşım olur. Yazılım geliştiricisi olarak 2006 yılında Meteksan Sistemde başladığım kariyerime, Kale Yazılım ve İnnova’ da uzman yazılım geliştiricisi olarak çalıştıktan sonra Mayıs 2014’te takım liderliği pozisyonunda bünyesinde
katıldığım LST Yazılım’da, son 3 yıldır proje yöneticisi olarak; proje ekipleriyle birlikte, teknik mimari yapısını,
kod geliştirmelerini, amaçlarını, kapsamını, bütçesini ve zaman çizelgelerini belirlemede aktif rol almaktayım. Projelerin ilerlemesini takip ederken, riskleri yönetip, proje sahipleriyle düzenli olarak raporlar paylaşarak iletişimi koordine etmekteyim. Özetle projelerin hem
idari hem de teknik tarafında bulunmaktayım.

Execution plan nedir ve neden önemlidir?
Bir sorgunun nasıl çalışacağını ve sorgudaki her bölümün sorguya maliyet oranını belirleyen yol haritasıdır. SQL Server’a gönderdiğiniz bir TSQL sorgusu yavaş çalıştığında ilk bakılacak yer sorgunun execution plan’ıdır. Execution plan, sorgunun nasıl optimize edilebileceğini gösteren bir araçtır.
Execution plan iki çeşittir: Estimated execution plan ve actual execution plan. Estimated execution plan sorguyu çalıştırmadan, çalıştırıldığı takdirde kullanacağı execution plan’ı tahmin eder. Actual execution plan ise sorgu çalıştırıldıktan sonra gerçekten kullandığı execution plan’ı ifade eder.
Lst yazılımda bildiğiniz üzere çok geniş kapsamlı E-Devlet projelerini yürütmekteyiz. Bu projelerimiz büyük veri içerdiğinden dolayı projelerimizde kullanılan sorguların performansı çok önemlidir. Sorgu performansınızı gözlemlemek ve artırmak için execution plan analizinden faydalanmamız gerekmektedir. Execution plan analizi ile sorgunun hangi indexleri kullandığını, hangi join türlerini seçtiğini, hangi bölümlerin en çok maliyet getirdiğini ve nasıl iyileştirilebileceğini görebiliriz.
Siz de bu bilgileri kullanarak projelerinizdeki sorguların
performansını artırabilirsiniz.

Burada bulunduğum süre içerisinde birçok başarılı projede yer aldım ve almaktayım. Başarılı işler
yapabilmemizin en önemli kriterleri kesinlikle birbirine inanan, güvenen ve kenetlenen bir ekip olabilmektir.
Başarılı işler yapabilmeyi harika bir mekanizmaya benzetirsek ve bu mekanizmanın içinde de çarkların
olduğunu düşünürsek eğer, bu mekanizmanın sorunsuz ve mükemmel çalışabilmesi için içinde bulunan her bir
çarkın çok kritik öneme sahip olduğuna inanıyorum. Ben bu çarkları alanında uzman ekiplerimizdeki bireylere
benzetiyorum. Bu harika mekanizmayı çalıştıran çarkların kurulmasında ve başarının zeminini hazırlayan sayın yöneticilerimize ve ekip arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Çok büyük projelerde başarıyla ilerliyoruz ve oluşturduğumuz tecrübeler ile eminim ki daha nice önemli projelere hep birlikte imzalar atacağız.

Yavuz Açıkel
Yazılım Proje Yöneticisi

Project Management Plan Eğitimi Düzenlendi

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment